beauty lays behind the hills

Jag älskade Iron. Spelade videon om och om igen. Älskade svärtan, detaljerna, det i slow motion, det explosionsartade, poesin. Förstod inte riktigt vad som illustrerades med ugglor och dödsryttare och hundsaliv och släggor och trumslagare och korslagda nycklar, men fascinerades av allt.
Jag kom att älska Brookyln, Baltimore’s Fireflies och Wasteland också, spelade EPn ofta.

Häpnade över Woodkids, eller Yoann Lemoines, styrka som musiker och grafiker.

Och så kom Run Boy Run.

Det låten tappat i jämförelse med Iron (som inte går att överträffa) vinner den i videon. Det finns så mycket att relatera till, så mycket att bli berörd och tårögd och hoppfull av.
Så mycket kärlek och respekt för barns fantasier och drömmar.

Må monstren vara med alla vilsna skolbarn och de vuxna som ser magin i dem.

rubrik ur RUN BOY RUN av WOODKID

Comments

3 svar till ”beauty lays behind the hills”

  1. Profilbild för julia

    åh, hjärtklappning och gåshud och total extas. tack som tusan för tipset!

  2. Profilbild för Candy

    Vilken bra låt & video!

  3. Profilbild för Jessica

    HERREGUD. Den är ju helt perfekt! Som en futuristisk och semi-dystopisk Where the Wild Things Are. Typ den här scenen: http://youtu.be/lRUOOvFwqQc
    Fy bubblan vad snyggt.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Hej! Jag använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av den här sidan, analysera statistik och kunna personifiera innehållet så det passar besökarna bättre. Genom att fortsätta godkänner du mitt användande av cookies. Vill du läsa min integritetspolicy kan du göra det här.