Mikaela kommenterade på förra veckans sammanställning att jag får mycket gjort även fast jag är sjuk, och det är verkligen min rastlöshets förbannelse: jag är extremt dålig på att vila. Jag kan vara hur risig i kroppen som helst, men hjärnan är ändå på högvarv och blir uttråkad efter fem minuter under täcket. Jag försöker hitta på stillsamma projekt och förbjuder mig själv att börja röja i alltför mycket, men ibland önskar jag bara att jag kunde däcka i feber en stund så kroppen hann läka (no disrespect mot personer som lider av riktiga sjukdomar).
Jag började i alla fall veckan med en liten målning, referens är en bild från Malins senaste strandfotografering men jag tycker inte alls det framgår att hästen skuttar i vågorna. Nåväl, nya tag!
Jag har tittat ikapp senaste säsongen av Girls, Mr Selfridge och Orphan Black medan jag broderat på en liten kanin som jag senare sydde en saksamlarpåse av.
Inspirerad av Helga som gav mig idén har jag sytt en prototyp på tygservett. Jag vill ju gärna skapa produkter inte bara för att skapa produkter, utan också för att skapa hållbara alternativ till engångsartiklar och då känns tygservetter som en bra grej. Det här exemplaret blev 30 x 30 cm och efter en snabb rådfrågan av mina allvetande facebookvänner kom jag fram till att de snarare borde vara 45 x 45 cm för att täcka hela knäet. Så experimentet fortsätter!
När jag ändå hade tyget framme passade jag på att klä om vår strykbräda vilken hade det fulaste överdraget i alla berg och skogar. Eftersom jag använder strykbrädan så mycket (aldrig för att stryka kläder men när jag syr) står den ofta framme och även om arbetsrummet är stökigt är det knappast förtjänt av en så ful pjäs. Ni kan tro att det känns skönt att ha trollat den småblommig istället!
Avslutningsvis har jag även fyllt på lagret av fruktpåsar hos Refo med åtta nya exemplar! Och därefter övergick jag till att planera försköningen av vår balkong, men jag tänker att vi ska titta på den lite senare.
Veckans länktips:
+ Både Jessica och Fredrika har visat upp bilder från sina väggar. Så inspirerande och vackert!
+ Ruth har sammanställt våra amazing vårkreationer och Fredrika våra sypeppsbidrag. Kolla in för extrem skaparboost!
+ Jessica har börjat ett projekt där hon skapar något på temat Lost Memories varje dag i hundra dagar. Det är otroligt vackert, stämningsfullt och poetiskt. Se sammanställningen av första veckans alster och följ projektet live på Instagram!
Lämna ett svar