hoggy warty Hogwarts

Jag utlovade ju mer broderi.

aliciasivert, alicia sivertsson, hogwarts, harry potter, little mojo, cross stitch, cross-stitch, needlework, handicraft, handcraft, craft, crafty, crest, embroidery, fantasy, pillow, cushion, window, bed, borderi, korsstygn
Det är nämligen som så att Gryffindorbroderiet ni fick kika på häromdagen har en föregångare, ett Hogwartsemblem som tagit upp ett otal av mina timmar de senaste månaderna. Nu försöker jag montera ihop det hela till en kudde, och misslyckas fatalt. Men här har ni en sneak peek på det första försöket. När jag sprättat alltihop ska jag prova att göra en röd bård kring härligheten.

Mönstret är skapat av little mojo.

rubrik ur HOGWARTS SCHOOL SONG av THE SORTING HAT av J.K. ROWLING

Comments

13 svar till ”hoggy warty Hogwarts”

  1. Profilbild för julia saudade

    alltså HUR fantastiskt?! vill typ börja brodera nu! måste ha en sådan kudde!

  2. Profilbild för Erica Andersson
  3. Profilbild för Karin

    Tack för kommentarerna i (på?) bloggen! Och vilken snygg kudde och blogg!

  4. Profilbild för w

    Åh men herregud det där är ju helt fantastiskt.

  5. Profilbild för Jonna

    Tack för dina fina kommentarer. Roligt att du hittat till min blogg, och ännu roligare att jag hittat till din blogg! Tycker bloggen din är väldigt fin.

  6. Profilbild för hille

    alltså du fattar inte hur glad jag blir av kommentarsbomber! och så fina dessutom. TACK. för att svara på lite av det:
    ja, det var december. i knooow helt galet.
    jag blir alltid så glad när jag hittar folk som också är knäppa i sherlock!! iihk.
    storbritannien i mitt hjärta. föreveeer.
    puben ligger förstås i edinburgh. tänk om man alltid kunde få bo granne med ett sånt ställe…eller alltid bo i edinburgh för den delen.

    och den där kudden alltså. PERFEKTION! (dör dör dör jag vill också ha)

  7. Profilbild för rebecca

    sv: nämen åh. herregud så snäll du är.

    älskar den här kudden. herregud.

  8. Profilbild för Vicky

    men näää skojar du? så fint!!!

  9. Profilbild för Petter

    Den är ju bara så stört bra, hatten av för dig! Önskar jag hade inspiration (och nål/tråd..) till att göra nåt sånt.

  10. Profilbild för Emelie

    Inte helt illa fröken! Önskar att jag också hade ork till sådant. Jösses vad våra soffkuddar skulle vara stilfulla då.

  11. Profilbild för Elina

    Gud vad duktig du är! Har kikat på dina olika pysselprojekt och är asimpad! Tack för din input förresten, jag fick boken i födelsedagspresent och Folk jag är rädd för del 2 kommer under veckan, lovar. Ha det fint!

  12. Profilbild för Emma - Husmor Emma

    Ett Hogwartsbroderi :O Det var nog det bästa jag sett på länge! Superfint, och vilket tålamod! Vill med!!

  13. Profilbild för Hanna

    Din blogg är smått p-e-r-f-e-k-t!
    Och ja, My är min lilla kompis. Min mamma sa att jag var så lik henne och när jag tänkte efter så var vi lika arga och bestämda så jag tänkte att hon skulle bli min bästa idol!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Hej! Jag använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av den här sidan, analysera statistik och kunna personifiera innehållet så det passar besökarna bättre. Genom att fortsätta godkänner du mitt användande av cookies. Vill du läsa min integritetspolicy kan du göra det här.