Högsommarens första sömnadsprojekt blev en present till kattvaktaren. När jag visade er mina senaste Traderarov och berättade vad jag planerar sy av dem utelämnade jag ett kaktustyg jag också köpt begagnat på nätet och av vilket jag skulle sy en kudde till en vän som älskar just kaktusar.
Vem älskar inte kaktusar förresten? Det stora, blågröna trycket på vit bomullsbotten hade gärna kunnat bo kvar hos mig också.
Jag sydde ihop delarna till kudden i en lång remsa, vek ihop och fäste med raksöm i ovan- och underkant.
Tyget var ju en stuvbit och räckte inte riktigt till både fram- och baksida så jag skarvade baktill med en bit vitt linnetyg. Kudden har ingen knäppning utan de två bakstyckena ligger om lott.
Nu har den flyttat hem till sin nya ägare som tack för att vi fick hjälp med kattpassning när vi var i Köpenhamn. Har du sytt något i sommar?
Kudden är mitt första julibidrag till Sypeppen med Sew it Yourself!
Lämna ett svar