like a pebble in my shoe, as I walk these streets

Jag är fortfarande lite bitter över igår, som var en hemskt jobbig och hemskt lång dag. Därför listar jag några saker jag avskyr:

o Folk som kallar onsdagar för ”lillördag”.
o Folk som använder ”det är en dag i morgon också” som ursäkt.
o Folk som går långsamt ivägen.
o Folk som ställer sig framför tågdörrarna och försöker tränga sig på innan alla hunnit av.
o Folk som säger åt små flickor med dåligt självförtroende att ”ingen kan älska dig förrän du älskar dig själv”.
o Hooked on a Feeling.
o Chokladaskar med bara ett lager.
o Programledare som skriker ”HELLO EUROPE!!!” eller ”I CAAN’T HEAR YOU!”

(Ingen inbördes ordning, Hooked on a Feeling är lätt nummer ett.)

Annars har det össnöat, mamma har julpyntat och jag har tänt min urfula diodjulgran i lillfönstret – det är lite trevligare det.

rubrik ur BLUE VALENTINES av TOM WAITS

Comments

6 svar till ”like a pebble in my shoe, as I walk these streets”

  1. Profilbild för Linnéa

    Den där listan stämde på alla punkter.

  2. Profilbild för Mimmmi

    hahah då gillar du inte mig angående punkt ett och två.. å ibland 5 (har dock aldrig sagt det till ett barn, bara till vänner..)

  3. Profilbild för elin
    elin

    Du glömde alla sillskallar

  4. Profilbild för jossanh

    HOOOKED ON A FEELING!
    Nej, nu ska jag vara snäll :D

    Jag ogillar också den låten, fy för den!

  5. Profilbild för Bajenblomma

    Du avskyr mig! :D Jag är en som tränger mig på före barnvagnar och annat skräp kommit av, för att jag alltid är så trött i benen.

  6. Profilbild för Emelie

    Måste erkänna att jag säger lillördag om onsdagar. Och alla andra dagar, men bara om jag är berusad.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hej! Jag använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av den här sidan, analysera statistik och kunna personifiera innehållet så det passar besökarna bättre. Genom att fortsätta godkänner du mitt användande av cookies. Vill du läsa min integritetspolicy kan du göra det här.